MAGYAR EGYETEMEK A GLOBÁLIS RANGSOROKBAN: ELTE, DEBRECEN, BME, SZEGED, CEU, PÉCS, SEMMELWEIS, BCE A SORREND

Home / Globális Ranking Monitor / MAGYAR EGYETEMEK A GLOBÁLIS RANGSOROKBAN: ELTE, DEBRECEN, BME, SZEGED, CEU, PÉCS, SEMMELWEIS, BCE A SORREND

Többször is elhangzik mostanság, “melyik a legjobb magyar egyetem?”, hivatkozva különféle rangsorokra. A kérdés értelmezhetetlenségét többhelyütt is bemutattuk már, ehelyett egy használhatóbb felvetést javasolva: miképpen szerepelnek a magyar egyetemek a globális rangsorokban? Ez nyilván csak részben jellemzi a teljesítményüket, sokkal inkább mutatja a mai felsőoktatás leghatékonyabb média-kommunikációs felületén, a rankingekben elfoglalt helyüket.
Ráadásul gyakran ennek a nemzetközi összehasonlításnak a leginkább kétséges értékű formájára, az általános (ún. “overall”) listákra hivatkoznak. Itt a magyar jelenlét a valódi, regionális versenytársakhoz képest így néz ki:

UNIVERSITYARWULeidenTHEQS-WorldU.S. NewsQS-EEAC
Eötvös Loránd UniversityX732601-800601-65150527
Univeristy of SzegedX651601-800501-55178715
University of DebrecenX702800+651-70055929
Semmelweis UniversityX717501-600X682x
Budapest University of Technology and EconomicsX738601-800701+86122
University of PécsXX601-800701+95558
CEUXX301-350XXX
Corvinus University of BudapestXXX701+X41
University MiskolcXXXXX82
University of West HungaryXXXXX151-200

Használhatóbb következtetésekhez vezet a szakterületek (ún,. “subject” vagy “field”) vizsgálata. Ezt dolgoztuk fel a legmérvadóbb globális rangsorok (ARWU, THE, QS, U.S. NEWS, Leiden) legutóbbi eredményei alapján.

Azt találtuk, hogy nyolc magyar egyetem (ELTE, Debreceni Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Közép-Európai Egyetem, Semmelweis Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Budapesti Corvinus Egyetem) van jelen érzékelhető mértékben ezeken a listákon (emellett az 1000 intézményt mérő USNEWS listán megjelenik a Miskolci Egyetem és az Nyugat-Magyarországi Egyetem). Valamennyi helyezést figyelebe vettük és a magyar intézmények közötti sorrend alapján pontoztuk (8–első, 7–második stb.). Az így kapott sorrend szerint a subject-rankingek és az overall rankingek helyezései összegzett rangsora:

Hun_subject_ranking

 

 

Láthatjuk tehát, hogy az ELTE és a Debreceni Egyetem egyértelműen kiemelkedik a szakterületi ranking-láthatóság tekintetében. A Műegyetem egyértelműen haramadik, míg a Ssegedi Tudományegyetem, a CEU, a Pécsi Tudományegyetem és a Semmelweis hasonló eredményükkel alkotnak csoportot. A BCE van a legkevesebb jelen a globélis rankingek világában.

Ugyanakor az ELTE és a Debreceni Egyetem kivételével meglehetősen egyenetlenek a szakterületi jelenlétek:

Hun_subject_ranking_halodiagramm

 

Újra hangsúlyozzuk: mindez nem jelent a magyar egyetemek között valódi rangsorolást, hiszen a globális rankingek erre eleve nem alkalmasak, az indikátorok és a számítások sajátosságai miatt. Informatív lehet ugyanakkor a relatív pozíciók alakulása szempontjából a folyamamtokra nézvést.

UNIVERSITYCOUNTRYARWULeidenTHEQS-WorldU.S. News
University of HelsinkiFinland5693919191
University of ViennaAustria151-200276161155196
Charles UniversityCzech Republic201-300167401-500302201
University of BeogradSerbia201-300179801+701+423
Vienna University of TechnologyAustria401-500446251-300183327
Jagiellonian UniversityPoland401-500323601-600431-440364
University of WarsawPoland401-500462501-600366319
University of LjubljanaSlovenia401-500268601-800601-650433
University of ZagrebCroatia401-500347800+651-700606
Eötvös Loránd UniversityHungaryX732601-800601-651505
University of TriesteItalyX734351-400701+186
Univeristy of SzegedHungaryX651601-800501-551787
University of DebrecenHungaryX702800+651-700559
Semmelweis UniversityHungaryX717501-600X682
Comenius UniversitySlovakiaX704601-800651-701516
Technical University of GrazAustriaX716351-400X660
Palacky UniversityCzech RepublicX718601-800651-700494
Babes-Bolyai UniversityRomaniaX816601-800701+569
Budapest University of Technology and EconomicsHungaryX738601-800701+861
Sofia UniversityBulgariaXX800+651-700676
University of BucharestRomaniaXX800+701+733
University of PécsHungaryXX601-800701+955
CEUHungaryXX301-350XX
Corvinus University of BudapestHungaryXXX701+X

Végezetül közöljülk a számítások háttér-táblázatát:

Subject Rankings magyar intézmények összesítve         
ELTEDEBMESZTESemmelweiCEUPTEBCE
ARWU
Physics101-150
Leiden
Bioedical and Health712438790454329
Life and Earth444593656
Math and Computer Sciences444256617
Physical science andEngineering592719403606
Social Sciences and Humanities545681652664
QS
Social Sciences & Management233451-500
Economics & Econometrics151-200301-350
Business & Management Studies (2015-től)251-300
Law151-200
Politics & International Studies42
Social Policy (2016-tól)51-100
Sociology51-100
Natural Sciences396451-500451-500
Physics & Astronomy401-450351-400
Mathematics251-300251-300
Chemistry401-450301-350401-450
Materials Science251-300
Engineering&IT322
Computer Science451-500301-350
Engineering - Electrical & Electronic
Engineering - Mechanical, Aeronautical & Manufacturing251-300
Chemistry451-500
Arts&Humanities401-450194
Archaeology (2016-tól)101-150
English language&literature251-300
History101-150
Linguistics151-200201-250
Modern Languages251-300
Philosophy51-100
Life Sciences401-450451-500262
Medicine201-250301-350151-200251-300
Agriculture & Forestry151-200151-200151-200201-250
Biological Sciences401-450301-350401-500
Pharmacy & Pharmacology151-200201-250101-150
THE
Agriculture and forestry801+601-800
Architechure601-800601-800
Bilogical Science601-800801+601-800
Business and management301-350601-800
Chemical Engineering801+601-800
Civil engineering601-800601-800
Communication and Media801+
Computer Science601-800801+301-350601-800
Economics601-800601-800301-350
Education601-800801+
Electrical and electronic engineering801+601-800
General Engineering801+601-800601-800601-800
Geography801+601-800
Geology, enviromental601-800801+601-800
History, philosophy, theology601-800801+301-350
Languages and linguistic801+
Law601-800801+
Mathematics and Statistic601-800801+301-350601-800
Mechanical and aeroscpae engineering601-800801+601-800
Medicine and Denistry801+601-800501-600
Other health801+601-800601-800501-600601-800
Physics and Astronomy601-800801+601-800
Politics and international science801+301-350
Psychology601-800801+601-800
Sociology601-800801+601-800301-350
Sport Science801+601-800
USNEWS
Biology and Biochemistry387371
Clinical Medicine191
Plant and Animal Science258
Chemistry391

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.